راهنمای جامع درجه‌بندی الماس – از کارات تا رنگ و وضوح

فهریت مطالب

 

خرید الماس لازم نیست که یک تجربه ناراحت کننده باشد. این راهنمای آموزش الماس طراحی شده است تا شما ابزار و اطلاعات مورد نیاز برای خرید این سنگ زیبا داشته باسد. هر الماس منحصر به فرد است و عوامل متعددی وجود دارد که بر قیمت الماس تاثیر می گذارد. تمرکز بر آن دسته از عوامل مهم برای شما را انتخاب کنید و الماس را انتخاب کنید که استانداردهای فردی خود را برای زیبایی و ارزش ارضه کند. این ممکن است الماس بسیار متفاوت از شخص دیگری با بودجه مشابه انتخاب کنید.

نمودار درجه بندی الماس

هر الماس گواهی شده توسط GIA تحت بررسی کامل و مستقل قرار می گیرد. در اینجا شما خواهید آموخت که چگونه الماس GIA ایجاد می شود و چگونه این نمرات بر قیمت الماس تاثیر می گذارد. هر یک از چهار C (وزن خودرو، برش، رنگ، وضوح) با یک الماس همراه با تفاوت بین نمرات همراه است.

فرم های تراش

الماس می تواند در اشکال متنوعی تراشیده شود که عمده ترین و پرطرفدارترین شکل مورد استفاده در دنیای جواهرات شکل گرد (round) با سبک تراش برلیان (Brlliant) می باشد.

وزن بر حسب قیراط

الماسها توسط کاراته (نشان داده شده است به عنوان CT)، که در واقع یک واحد وزن است، با این حال بیشتر فکر می کنم از یک قلم از نظر اندازه است. کلمه “carat” از دانه “Carob”، واحد اصلی اندازه گیری برای معامله گران الماس است. امروزه یک قیراط به طور دقیق 0.2 گرم (در حدود وزن یک کلیپ کاغذ) برابر است. دو الماس وزن کرات مساوی می تواند بر اساس عوامل دیگر (مانند برش، رنگ و وضوح) هزینه های بسیار متفاوت داشته باشد. اگر قلب دریافت کننده بر روی یک الماس اندازه مشخصی تنظیم شده باشد، احتمالا مهمترین عامل در جستجوی شما تا زمانی که اندازه مورد نظر به دست می آید، وزن خود را افزایش دهد. در آن لحظه، معیارهای دیگر اهمیت بیشتری خواهند یافت. اکثر زنان می توانند وزن و شکل الماس ایده آل خود را به شما بگویند و اکثر مردان می توانند به شما قیمت را بگویند.

با افزایش اندازه قطعه الماس، قیمت الماس به سرعت افزایش می یابد. چرا؟ از آنجا که الماس بزرگتر ، به طور فزاینده ای نادر است. کمتر از یک در یک میلیون معدن سنگ خشن به اندازه کافی بزرگ برای تولید الماس به پایان رسید 1 قیراط است. بنابراین، با افزایش وزن کریت، شما معمولا بیشتر در کل هزینه می کنید، بلکه بر اساس قیمت به ازای هر کریتت نیز پرداخت می شود.

با وجود اینکه قیمت الماس با وزن کراتینه افزایش می یابد، اندازه واقعی این کار افزایش نمی کند. جدول زیر رابطه بین ابعاد وزن سنگین وزن را نشان می دهد. توجه داشته باشید که وقتی وزن سه قطعه (از 1 تا 3 قیراط) وزن سه گانه (که در تصویر زیر نشان داده شده است) نیز سه برابر می شود، با این حال قطر تنها 45 درصد (از 6.50 به 9.40) و منطقه تاج (سطح ناحیه قابل مشاهده است) هنگامی که الماس تنظیم می شود) کمی بیش از دو برابر می شود.

https://www.lumeradiamonds.com/diamond-education/diamond-carat-weight
 

این مهم است که در هنگام بررسی الماس هر شکل توجه داشته باشید. افزایش قطر قطر باعث افزایش بیشتر در سطح (تاج) منطقه و اندازه کلی درک می شود. در حالی که الماس سوم بالا دارای قطر تقریبا 50٪ بیشتر از اول است، قطعا به نظر می رسد بیش از 50٪ بزرگتر است.

هنگام مشاهده الماس در Lumera، اندازه گیری های ذکر شده برای هر الماس را برای درک اندازه آن چک کنید. طول و عرض به شما می گویند دقیقا چقدر الماس هنگام مشاهده از بالا ظاهر خواهد شد.

دو الماس از همان شکل و وزن كارت ممكن است براساس درصد برش ها متفاوت باشد. الماس عمیق برش نسبتا بزرگتر از وزن کل آن “پنهان” در عمق است و قطر کوچکتر از الماس بریده بریده است. این تفاوت ها معمولا کوچک هستند اما قابل توجه هستند. الماس به خوبی برش حتی ممکن است وزن کمی کمتر از الماس برش عمیق بپوشد، با این حال هنوز قطر بزرگتری دارد و اندازه آن بزرگتر می شود.

 

مقایسه اندازه قیراط الماس

برش – نسبت و درجه پایان

میزان و کیفیت انکسار و تجزیه نور سفید به طیفهای اصلی (Fire or Dispersion) میزان کیفیت مناطق براق در درون و بیرون سنگ یا آب سنگ (Brillancy) و میزان و کیفیت جابجایی مناطق تاریک و روشن در زمان جابه جایی سنگ در زیر منبع نوری و بالعکس بر روی پخهای سنگ (scintillation) در یک الماس تا حد زیادی بستگی به کیفیت (Proportion) تناسبات سنگ و قسمتهای مختلف یک الماس تراش خورده دارد . در زمان درجه بندی (Finish) مهمترین مطلب تاثیر گذار بر زیبایی سنگ میزان و کیفیت تقارن (symmetry) آن میباشد.

درجه بندی رنگ

بیشتر الماسهای دنیا در محدوده رنگی نزدیک به بی رنگ تا زرد و قهوه ای کم رنگ می باشند .

رنگ الماسها توسط مقایسه سنگ با یک سری از سنگهای مقایسه ای (Masterset) صورت میگیرد بهترین شاخصه رنگ در رنج نرمال رنگ (Normal color range) الماسهای رنگ (D, Exceptional White+) سفید استثنایی یا فوق العاده می باشند الماسها در طیف گسترده ای از رنگ ها در طبیعت یافت می شوند از قهوه ای پر رنگ تا زرد پر رنگ صورتی تا ارغوانی آبی و حتی قرمز به این رنگها که دیگر در رنج نرمال رنگ (Normal color Range) الماس قرار نمی گیرند رنگهای فانتزی fancy Color) الماس گفته می شود . به طور قطع الماسهای تراش خورده نسبت به نور عکس العمل های متنوعی را نشان می دهند که به درجات : فاقد هاله سیاهی ، کمی هاله سیاه ، به طور متوسط تا به طور قوی هاله سیاه (Nil – slight- medium- to strong) طبقه بندی می شوند که تاثیرات متفاوتی را بر روی درجه رنگ و در نهایت ارزش سنگ می گذارد .

در قسمت درجه بندی رنگ خاصیت fluorescence( تاثیر پذیری در زیر منبع نوری ماوراء بنفش ) الماس نیز درجه بندی می شود.

درجه بندی پاکی و کیفیت درونی و بیرونی

همه الماسها نشان و علامتی از داستان رشد خود را دارا می باشد.

در الماسها که کیفیت گوهری دارند (Gem Quality Diamond) این مقوله به شاخصه درونی و بیرونی سنگ اشاره میکند (Clarity Characteristics) که زیر مجموعه درجه بندی پاکی و کیفیت درونی و بیرونی سنگ می باشند . جدول درجه بندی پاکی و کیفیت درونی و بیرونی سنگ تحت تاثیر عوامل تنوع، اندازه ، تعداد ، مکان قرارگیری و شدت وضوح هر یک از شاخصه های درونی و بیرونی ،زمانیکه با بزرگنمایی 10 برابر چک میشود قرار می گیرد بهترین پاکی و کیفیت و نایابترین آنها درجه Flawless می باشد . که فاقد هرگونه شاخصه درونی و بیرونی با بزرگنمایی 10 برابر است هر چند که بیشتر شاخصه های درونی و بیرونی با چشم غیر مصلح قابل تشخیص نیستند ولی الماسها با کیفیت عالی نیز میتوانند دارای شاخصه های کوچک و ناچیزی باشند که آنها نیز با چشم غیر مصلح قابل رویت نمی باشد .

پیمایش به بالا